Nabrat během Vánoc pár kilogramů není žádný velký hřích. Konec konců, naprostá většina lidí se tohoto břemene po svátcích poměrně rychle zbaví. Problémy mohou nastat, když tomu tak nebude. Nadváha sama o sobě není žádnou zdravotní komplikací, může jen vypadat vizuálně nepříliš vábně, avšak jakmile se člověk dostane z nadváhy až do obezity, je potřeba už trochu zvážnět. V takovém případě se nejedná o nic, po čem by snad měl kdokoliv toužit. S obezitou se totiž pojí celá řada zdravotních nešvarů a je tedy dobré se jí vyhýbat, jak jen to jde.

Brokolice

Nejprve je však nezbytné ji identifikovat. Standardní postup, tedy vážení, není v tomto případě dostatečně relevantní. Bez vážení to sice nepůjde, nicméně bude potřeba ještě navíc přidat i měření celé postavy a zahrnout také věk a pohlaví. Právě dle těchto hodnot se pak určuje BMI, jež je násobně přesnějším ukazatelem nežli pouhopouhá váha.

Co s tukem v těle?

Pokud je BMI příliš vysoké, nezbývá nic jiného než začít hubnout. Ideální je zcela změnit své dosavadní životní návyky, které v případě lidí s velkou nadváhou a obezitou většinou nejsou nic extra. Zásadní je hlavně změna jídelníčku. Je potřeba zapomenout na všechny tučné a sladké dobroty a více se zaměřit na ovoce, zeleninu a luštěniny. Tento potravinový triumvirát nabízí celou řadu živin a vitamínů, aniž by konzumace čehokoliv z tohoto seznamu vedla k přibírání. Hlavně zeleniny může člověk sníst kolik jen bude chtít a nemusí se bát žádného přibírání.

Činky

Možná pomoc

Hodně mohou s hubnutím pomoci i bezplatné online poradny, které se touto problematikou zabývají. Někdy sice člověk musí čekat na odpověď i několik dní, ale i tak se to vyplatí. Ještě lepší je prostě navštívit ordinaci dietologa, který provede patřičná vyšetření a nastaví jídelníček, tak aby šla kilo co nejrychleji dolů. Toto řešení je široko daleko asi nejefektivnější, ale i v tomto případě je nutné někdy čekat, a sice i týdny.