Školní rok je pro mnohé, zvláště nové školáčky opravdu velkou zkouškou. Musí si zvyknout na nové prostředí bez rodičů a často i starých kamarádů, výraznou změnu režimu a na nové povinnosti. Pomocníkem v mnoha nových záležitostech a pevným bodem se mohou stát různé zájmové kroužky, které děti často znají i z mateřské školky a mohou v nich najít nejen zábavu, ale i poučení. Na co si dát pozor při výběru takového kroužku se dočtete níže.

děti při psaní

Při výběru kroužku je nutné dávat velký prostor samostatnému rozhodování dítěte. Pokud totiž nadšenou baletku přihlásíte do keramiky, protože to poradila babička, je téměř jisté, že se z původně zamýšlené zábavné činnosti stane otravná záležitost (pokud tedy nadějná baletka v keramice neobjeví nové kouzlo, což se samozřejmě stát může). Sami můžete posoudit, zda je pro vaše dítko vhodnější fyzická aktivita, nebo naopak různé výtvarné činnosti či zábavné vzdělávání. Největší prostor a podíl na celkovém rozhodnutí by měl ale opravdu patřit samotném dítěti. Přece jen, je to kroužek, které nebudete navštěvovat vy, ale ono samo. 

chlapci ve škole

V potaz je nutno vzít taktéž časové možnosti rodičů, lokaci, kde bude kroužek probíhat a finanční i časovou náročnost. Rozhodně nemá cenu hlásit syna do hokejového klubu, když víte, že dojíždět na trénink v 6 hodin ráno opravdu stíhat nebudete a víkendy rozhodně zápasům neobětujete. Nejdůležitějším aspektem je ale nutnost vybrat jen takové množství kroužků, které vaše dítko dokáže snést, aby se ze zábavy naopak nestalo jen jeho přetěžování. 

Jestliže jste se tedy rozhodli přihlásit ještě na poslední chvílí synka či dcerku do nějakého zájmového útvaru, i přes často malé množství času zkuste vzít v potaz výše uvedené body i svou vlastní situaci. Dobré a promyšlené rozhodnutí vás totiž může zbavit mnoha pozdějších potíží.