Kormoráni sice obývají především mořské pobřeží, kde si pochutnávají na hejnech ryb. Pokud ale dojde jejich oblíbená potrava, nebo když cítí, že se blíží zima, stěhují se za potravou do teplejších oblastí. A tak se stane, že se ocitnou i na našem území.

Tito ptáci jsou velmi krásní, jejich dlouhý krk z nich dělá přímo elegány. Někteří mohou dorůstat až do velikosti jednoho metru, a váží okolo sedmi kilogramů. Jejich zobák s pilovitým okrajem, který je na konci hákovitě zakončen, jim zjednodušuje chytat potravu. A protože jsou také výborní plavci a potápěči, ryby před nimi málokdy uplavou.

Jsou to přímo rybožravci, chutnají jim ryby sladkovodní i mořské, ale pochutnají si také na jakémkoliv vodním živočichovi, kterého snadno spolknou. Tito ptáci žijí a loví ve velkých hejnech, proto vždy najednou spotřebují velké množství potravy. Jedinec spořádá za den okolo 0,5 kilogramů ryb, proto je rybáři považují za své konkurenty. Ale nejen to, rybářům totiž často dochází trpělivost, pokud kormoráni konkurují zrovna na jejich území.

Kormoráni totiž doslova devastují rybí společenstva, a tak se rybáři obracejí na soudy a snaží se přesvědčit soudce, že mají nárok na náhradu škody. Není se jim co divit, vždyť takové hejno kormoránů spořádá denně až 60 kilo ryb, což opravdu představuje velké škody. Někdy to způsobí až 90% škodu na rybách v našich vodách. Bohužel toto odškodnění rybářům nebude uznáno.

Přes Českou republiku se ročně táhne až sto tisíc kormoránů, kteří dokážou dát vodním tokům pořádně zabrat. Těmto krasavcům je ale úplně jedno, jestli si k svačině dají obyčejnou rybičku, anebo pořádně drahého dravce. Na cennějších rybách si pochutnávají zrovna tak, čímž ale vznikají ještě větší finanční škody. Kormoráni řádí po celém území naší republiky, a tak se nejednou stane, že celý revír zůstane bez jediné ryby.

Bránit se proti těmto ptákům je dosti obtížné. Sice už nepatří mezi ptáky chráněné zákonem, ale získat povolení k odstřelu není snadné. A tak rybám a rybářům nezbývá, než doufat, že se jim hejno kormoránů pro letošek vyhne.