Každý z nás denně klidně i několik hodin tráví svůj volný čas ve virtuálním prostředí. Zejména na internetu. Prohlížíme si různé stránky, příspěvky na sociálních sítích, sledujeme filmy a tak podobně. Můžeme se všichni shodnout na tom, že internet se stal neoddělitelnou součástí našeho života. Jenže bohužel i zde na nás číhá nebezpečí za každým rohem. Díky internetu je pro různé podvodníky a hackery velice jednoduché se dostat k tomu, co chtějí.

 

ochrana na internetu

 

Začneme u základů. Bezpečnost na internetu jako takovém, třeba při prohlížení různých webových stránek. Základem, který by měl mít každý počítač a každé zařízení je antivirus. Antivirů je na trhu hned několik a vy si můžete vybrat, jaký by vám vyhovoval nejvíc. Můžete vybírat na základě předešlých zkušeností s antivirem, doporučení od kamaráda, nebo dát na názory odborníků někde na internetu. Když už antivirus máte nainstalovaný jste automaticky chránění před jakýmikoliv nebezpečnými aplikacemi a podezřelými odkazy. Ale někdy ani samotný antivirus vás nezachrání před selháním lidského faktoru.

 

antivirus

 

Může se vám stát, že na internetu i přes jakékoliv bezpečnostní ochrany i tak můžete přijít o své peníze, nebo hesla. Jak je to možné? Stačí, když vás kontaktuje někdo, kdo se vydává za profesionála (např. Vaši banku) a napíše vám mail ohledně toho, že se vám například někdo chtěl vloupat na účet a musíte si prostřednictvím mailu změnit heslo. Když mailu tohoto rázu uvěříte, a odepíšete to, co se po vás požaduje, ihned jste ve velkém nebezpečí a můžete přijít o své úspory a přístup k bankovnímu účtu.

 

Připadá vám to jako sci-fi? Bohužel tyto případy se dějí běžně ve světě i u nás v Čechách. Není to tak dávno, co jeden takovýto podobný problém musela řešit jedna nejmenovaná banka. Co z toho tedy vyplývá? Své údaje od čehokoliv si nechte pouze pro sebe! I když by je po vás chtěl váš “bankovní poradce”, pojišťovna nebo kdokoliv jiný, nesmíte se nechat ošálit. Věřte svému vlastnímu smyslu a nenechejte se takto jednoduchým způsobem obrat.