Venkovní dlažba je opravdu široký pojem, protože jich máme spoustu druhů, jenž musíme odlišovat. Dobře provedený produkt vydrží bez problémů venkovní vlivy.

Dlažba do venkovního prostředí

Různé podmínky

Rozhodně nelze doporučit jeden typ dlažby jako nejlepší na všechna místa, protože požadavky zákazníků a místa, kde dlažba bude jsou opravdu různá, na což musíme brát ohled. Když si budeme stavět vjezd do garáže, tak se počítá s tím, že přes dlažbu bude pravidelně jezdit auto, která má slušnou váhu. Kdežto po chodníčku na zahrádce budou chodit pouze lidé, takže zátěž je o dost nižší. Proto je i třeba zámková dlažba několikrát vyšší než dlaždice určená na chození.

pokládka dlažb

Aby nám výrobky vydrželi venkovní prostředí, tak můžeme koupit kamennou dlažbu venkovní, která je opravdu bytelná. Prošla například zkoušku mrazuvzdornosti, což není žádná lehká zkouška, protože se ti stále v cyklech mění teplota ze záporných čísel na kladná, což řada materiálů nevydrží. Kamenný typ je odolný a poskytne nám dobrou životnost, takže se nějaké brzké výměny nemusíme vůbec bát. Velkou výhodou je také její nádherný vzhled.

Pokládání dlažby

Postup se liší podle typu produktu a jeho zatěžování, takže vždy musíme zvolit vhodnou metodu. Nejčastější jsou dvě, kdy u první je důležitý podklad, který je většinou z kamení a u druhého typu se používá beton. Při volbě první metody se vykope dostatečný prostor, který má hloubku zhruba 35 centimetrů. Následně do výšky 25 centimetrů nasypeme kamení o to s pomocí vibrační desky poctivě udusáme.

kamenná dlažba

Abychom si vymezili plochu, kde dlažba bude, tak musíme po obvodě zabetonovat obrubníky. Následně přichází další vrstva kamení, ovšem jemného typu, která se zase musí dobře udusat. Na ni už můžeme pokládat samotnou dlažbu s rovnoměrnými spárami, která by měla oproti rovině o kousek přesahovat, protože po udusání trochu klesne. U přírodního kamene musíme tvořit širší spáry, aby výsledek byl hezký. Někdy je potřeba trochu popřemýšlet, jak jednotlivé kusy natočit a umístit, aby byl vzniklý obraz dle našich představ, ale není na tom nic extra složitého.