Indická móda

 Indie je známá nejen svou odlišnou kulturou, ale i rozdílnou módou. I přes to, že se na mnoha místech v Indii již tak silně nedodržují tradice, jako tomu bylo dříve, na slavnostní či náboženské obřady bývá stále nošeno tradiční oblečení. Látky jsou tu tkány na ručních stavech.  

 Asi nejznámějším druhem indického oblečení je SAREE. Jedná se o pruh látky, který má žena obtočený kolem těla. Vyroben bývá z bavlny, hedvábí nebo viskózy. Název SAREE je odvozen od sanskrtského výrazu Sati, což znamená pruh látky. SAREE může být dlouhé až 7 metrů a více než 1metr široké. Bývá zdobeno zlatými obrazci nebo jsou na něm vyobrazený pávi. Indické ženy ho tradičně oblékají na náboženské obřady. 

 Méně známým oblečením je ženský oděv PANDŽÁBÍ. Je tvořen kalhotami CHURIDAR, šaty KAMEEZ a závojem DUPATTOU.

kajal-aggarwal-g2a41d6ea7_640

 Obdobou ženského Saree je DHOTHI pro muže. Podobá se volným kalhotám a je obtočeno kolem pasu a nohou. Je to asi 4,5 metrů dlouhá jednobarevná tkanina, vyráběná zpravidla z hedvábí. Má vyšívané okraje. Je to oděv formální, používaný již v dobách starověké Indie. 

 Dalším druhem oděvu, oblékaném třeba při svatebních obřadech, je KURTA. Je to dlouhá volná bavlněná košile ke kolenům. Kurta je velmi pohodlná, a proto ji muži rádi nosí běžně i při neformálních příležitostech.

god-gfeb40d6ab_640

 Dlouhý kabát ke krku se nazývá SHERWANI. Zapíná se zdobenými knoflíčky až ke krku. Obvykle bývá jednobarevný, ale může být i vyšívaný. Hlavně u krku a na rukávech, bývá ozdoben výšivkou. Tímto oděvem se pyšní indičtí muži například na svatbách. 

 V 90.letech minulého století, začala být indická móda hodně ovlivněna západní civilizací. Vzhledem k tomu, že mezi roky 1858 – 1947 byla velká část Indie britskou kolonií, byla do té doby značně ovlivňována Brity i co se týče běžného odívání. Při slavnostních obřadech se však Indové stále drží svých tradic.