Refinancování hypotéky je služnou řady bank a není tak zapotřebí se jí nikterak obávat. I když realita je mnohdy jiná, najde se řada lidí, kteří i nadále splácí svůj stávající hypoteční úvěr a do refinancování se nepouštějí. Pokud patří mezi ty, kteří naopak nad refinancováním už delší dobu uvažují, následující řádky vám možná pomohu při rozhodování.

Kdy je ten správný čas pro refinancování?

Refinancování je ve zkratce splacení stávajícího hypotečního úvěru novým, který je ovšem sjednán pro dlužníka za výhodnějších podmínek nebo alespoň tak by tomu mělo být. Správný čas na refinancování tedy přichází ve chvíli, kdy vám jiný poskytovatel nabídne výrazně nižší úrokovou sazbu nebo pro vás atraktivnější podmínky.

prodej nemovitosti

A jak postupovat? Několik měsíců před koncem aktuální doby fixace by vás měl věřitel obeznámit o podmínkách na další fixní období. Pokud se rozhodnete nové podmínky akceptovat, pokračujete i nadále ve splácení daného úvěru. V případě, kdy z jakéhokoliv důvodu s nově nastavenými podmínkami nesouhlasíte, je ideální čas na refinancování. Nepotřebujete žádný souhlas ani vyjádření od stávajícího poskytovatele, jenom ho nezapomeňte upozornit alespoň měsíc před refinancováním.

Refinancování hypotéky se vyplatí před koncem fixace, pokud vám totiž aktuálně nastavené podmínky nevyhovují a vy najdete výhodnější nabídku od jiné banky, můžete předčasně splatit stávající úvěr bez sankcí a poplatků, které jsou spojené s předčasným splacením.

rostoucí úrok

Jak si zajistit výhodnou úrokovou sazbu na několik let dopředu?

Úroková sazba se mění s ohledem na aktuální ekonomickou situaci v České republice. Kdo nechce riskovat strmý růst úrokových sazeb, může hypotéku refinancovat klidně několik let před uplynutím doby fixace. Výhodnější podmínky si tak může dlužník zajistit dlouho před koncem aktuálního fixního období.