Snad každá rodina má doma minimálně jednoho kutila. Někoho, kdo tráví veškerý volný čas v dílně, kde vyrábí, opravuje a vylepšuje nejrůznější zařízení domácnosti. Jako u všech ostatních činností mohou být lidé více či méně šikovní, avšak ať už se jim daří jakkoliv, jisté je, že je to baví.

Ke své činnosti však potřebují i nejrůznější pomůcky. A obvykle jim nestačí klasické kladivo, šroubovák a hřebíky, tedy věcí, které se najdou v každé domácnosti. Často potřebují i specializované nářadí, které navíc není zrovna levné.

pila1

Příkladem může být elektrická kotoučová pila. Tu najdeme v každé domácí dílně, a není divu. Na rozdíl od té ruční s ní jde řezat mnohem rychleji, snadněji a přesněji. Je tak možné odvést mnohem preciznější práci.

Avšak, jak už to tak bývá, ani kotouče elektrické pily nevydrží vše. Naštěstí je lze poměrně snadno vyměnit. A co víc, můžeme sehnat i speciální kotouče, určené na řezání obtížnějších materiálů, jak je například pilový kotouč na kov.

Otázkou ovšem je, zda se vyplatí tyto speciální doplňky kupovat. Je totiž pravda, že univerzální kotouč si sice s kovem neporadí zrovna snadno, a při jeho pravidelném řezání se rychle ztupí, avšak kolik domácích kutilů řeže kov pravidelně? Přeci jen, není to nejběžnější materiál, se kterým se pracuje.

pila4

Ovšem je třeba vzít v úvahu i fakt, že s tímto kotoučem nemusíme řezat pouze železo. To, že je na něj určen, neznamená, že si neporadí například se dřevem. Samozřejmě si musíme uvědomit, že každé použití přináší určité opotřebení. A je jen na nás, zda skutečně chceme tento drahý kotouč opotřebovávat na jiném materiálu, než pro který je určen.

Přesto však není pochyb, že si poradí nejen s kovem, ale i se spoustou dalších věcí. I to je důvod, proč je mezi kutily navzdory své ceně hodně oblíbený. A nezdá se, že se to v nejbližší době změní.