Rozhodli jste se zřídit si ve svém domě či bytě nový interiér a chtěli byste ho nějak ozvláštnit? Co byste řekli tomu, přinést si do svého domova kus „živé“ přírody? Třeba svěží jarní zelenou stěnu, která si zachová svůj vzhled minimálně pět let? Že nevíte, jak na to? Od toho jsme tu my, v roli vašich poradců. Zkuste vsadit na stabilizovaný preparovaný mech, který je vyrobený ze skutečného živého mechu.
Díky dokonalému konzervačnímu procesu živých rostlin vznikl mumifikovaný dekorační mech, jenž prošel stabilizačním procesem a zachoval si svůj přirozený přírodní vzhled a měkkost. A to proto, že přírodní míza byla nahrazena stabilizačním roztokem.

preparovaný mech

A jak stabilizace mechů probíhá?
Čerstvé rostliny se vkládají do nádob, jež obsahují stabilizační roztok. Během několika dnů, zpravidla do jednoho týdne, se odpaří rostlinná míza a stabilizační roztok ji nahradí. Jelikož někdy dojde ke ztrátě přirozené barvy, je tato nahrazována potravinářským barvivem. Poté se rostliny suší.

Použití stabilizovaného mechu
S preparovaným mechem rádi pracují dekoratéři, floristé, aranžéři, bytoví designeři, architekti. Vytvářejí z něj v interiéru aranžovací prvky do misek a váz nebo mechové stěny. Anebo je možné z tohoto mechu – neboť se prodává v mnoha barevných odstínech – vytvořit jedinečné mechové obrazy. Přitom se mech lepí tavnou pistolí na desku.
Stabilizované preparované rostliny nesmí přijít do styku s vodou.

zelený mech

Jaké druhy mechu najdete na trhu?

  • kopečkový mech – má vypouklý plastický tvar a dováží se převážně z Francie
  • plochý mech – jak už sám název napovídá, je tento druh nízký a plochý; při tvorbě obrazů i stěn je vhodné kombinovat oba typy mechů, včetně případného doplnění kamínky, listy, větvičkami, květinami
  • norský sobí mech – není čištěný, tzn., že v něm zůstalo například jehličí, zbytky lístků i větviček, dokonce obsahuje i kořínky; jeho zdrojem je vlastně určitý druh lišejníku – dutohlávka sobí
  • finský sobí mech – má hustou strukturu; sbírá se v Norsku a Finsku

Stabilizované preparované mechy jsou biologicky rozložitelné, a tudíž šetrné k životnímu prostředí.