Už dávno jsou ty tam doby, kdy lidé chodili od narození až do smrti po světě pěšky. To už je dnes typické snad leda pro ty nejzaostalejší kouty světa, nikoliv ale pro končiny, jež se považují za civilizované. Ve vyspělém světě je tomu zpravidla právě naopak – tady boty nejen míváme a považujeme za samozřejmost, ale zpravidla jich my lidé vlastníme i více párů, a to pochopitelně různých.

boty na ven

Běžný našinec přece nemůže všude chodit jenom v jedněch jediných botách. Svou funkci by tyto sice také splnily, ale nebylo by to jednoznačně ono, a navíc není ani vyloučené, že by někam člověka v neodpovídajícím obutí ani nepustili. A tak míváme domácí obuv, obuv pro pohyb někde po městě, obuv na výlety do přírody, obuv vhodnou do práce a pochopitelně klidně i tu, jež se nosí někam do společnosti. Protože jít do práce v papučích, do lesa v lodičkách nebo na ples v teniskách by se přinejmenším neslušelo, o nepraktičnosti už ani nemluvě.
A pokud chceme vyrazit dejme tomu do přírody, určitě je třeba obout se tak, jak je záhodno. Protože by se tu na špatnou volbu bot dalo klidně i doplatit. Nejen že by byla výletnice v lese nebo na horách ve střevíčcích s vysokými podpatky k smíchu, ale taková nesprávná obuv by mohla i pořádně zřídit nohy, puchýři počínaje a třeba i zvrtnutým kotníkem či zlomenou nohou konče.

boty v krajině

I do přírody se prostě lidé musí dokonale obout. To znamená, že by si měli vzít v ideálním případě trekové boty, jež jsou právě těmi, které nejlépe odpovídají požadavkům, jež si putování volným terénem žádá. V takových botách zůstávají nohy v suchu, což je nesporná výhoda, v takových botách se vykračuje pohodlně, tyto odolávají různým rozmarům počasí. Nabízejí tedy přesně to, co dokážou výletníci nejvíce ocenit.
A takové boty jsou u nás snadno k sehnání. Stačí jenom vědět, kde je lze objevit, a na své si pak přijdou muži i ženy, a to ať už jim narostly nohy, jakkoliv velké.