Myši i jiní hlodavci, jako jsou potkani či krysy, jsou problémem mnoha domů. A není divu, nachází zde totiž ideální útočiště. Díky zbytkům v odpadkových koších i snadno přístupným potravinám se nemusí být hladu, ani složitě shánět potravu. Také je zde teplo a sucho, což ocení především v zimě, nehledě na fakt, že se zde nemusí bát predátorů – tedy pokud si ona domácnost nedrží kočku či psa se silným loveckým instinktem.

Je tedy jasné, že tito návštěvníci z tohoto uspořádání jen profitují. Lidé jsou však již nadšení podstatně méně. A je to jen pochopitelné. Přeci jen, kdo by chtěl mít ohryzaný majetek, případně najít myší výkaly ve svých potravinách? Nehledě na to, že tito hlodavci mohou přenášet nejrůznější nemoci.

mys1

To vše samozřejmě znamená, že se jich snažíme co nejdříve zbavit. Asi nejběžnějším řešením, zvláště u rodinných domů, je již výše zmíněná kočka. Ty totiž mají v chytání hlodavců poměrně vysokou úspěšnost.

Pokud však nechceme nebo nemůžeme jít do tohoto řešení, pak máme k dispozici nejrůznější pastičky, které slouží k hubení hlodavců. Existuje jich velké množství druhů a typů, takže si můžeme vybrat tu, která nám přijde nejvhodnější. Problém je, že myši nejsou hloupé, a brzy se jim naučí vyhýbat, proto je potřeba je pravidelně obměňovat.

mys2

Ovšem někdy se tito nezvaní hosté přemnoží natolik, že tato opatření zkrátka nestačí. Pak je potřeba zavolat odbornou pomoc. Otázkou však je, kdy tyto deratizace provádět. Ne všechna období jsou totiž pro ni vhodná. Například v zimě jich mnoho hibernuje, takže je deratizace nezasáhne. V létě pak zase jdou za potravou i do okolí.

Lepší tedy je provádět hubení na podzim, kdy se stahují z polí do lidských sídel. V tu dobu jich zde totiž bude nejvíce, a tak bude mít tato procedura největší účinnost. Samozřejmě, pokud je situace vážná, pak je možné je vyhubit kdykoliv. Je však třeba počítat s tím, že se vrátí. Je to totiž pro ně skutečně výhodné.