Snad každá domácnost má alespoň jednu skříňku nebo polici s čistícími prostředky. Naleznete zde různobarevné lahvičky s čističi, které slibují neodolatelný lesk, vyčištění jedním tahem, dodání ochranné vrstvy a dalších lží, které nám jsou říkány v klamavých reklamách. Prostředků na uklízení má každý doma nespočet. Prostředek na vytírání, na sporák, koupelnové baterie, vany, proti vodnímu kameni, na odpady, na skla, na dřevěný nábytek…téměř na každý kousek v domácnosti máme speciální čistič. Není to zbytečné? Kdo z nás si kdy četl a zkoumal složení výrobku. Nikdo pořádně nevíme, jaké je opravdové složení chemikálií. Při zjištění pravdy bychom mohli zděšeni, jaké driáky používáme v domácnostech.

uklízečka

Vzpomeňme si na naše babičky nebo prababičky. Ty nezažili supermarkety s velkým množstvím produktů. Dříve nic takového nebylo a když se nějaký čistič našel, byl příliš drahý. Ženy v domácnostech využívali levné a snadno dostupné suroviny jako pomocníky k úklidu. Mezi nejčastěji využívané suroviny patřili jedlá soda, citron a ocet a samozřejmě neméně důležitá voda. Jak to fungovalo? Pojďme se podívat na pár čistících triků.

suroviny na úklid

UNIVERZÁLNÍ ČISTIČ POVRCHŮ

Šikovný pomocník na vyčištění všeho od koupelny po kuchyň. Odstraňuje nežádoucí mastnotu a nečistotu. Smíchejte 500 ml octa s 250 ml vody a 20 kapek esenciálního oleje, který provoní celý domov. Směs nalijte do lahve s rozprašovačem a používejte, jak jste zvyklí.

 ČIŠTÍCÍ PASTA

Použijete ji všude, kde byste sáhli po tekutém písku. Smíchejte citronovou šťávu s jednou sodou tak, aby vznikla hustší pasta. Do směsi namočte houbičku nebo kartáček a začněte drhnout. Kyselina slouží jako dezinfekční prostředek a působí jako bělidlo.

ČISTIČ ODPADŮ

Nasypte do odpadu 1 hrnek jedlé sody, zalijte ohřátým octem a nechte působit tak 15 – 30 minut. Pak už jen spláchněte horkou vodou z kohoutku.

LESK OKEN

Lesk jak blesk při mytí oken se vám povede když smícháte v rozprašovači ocet a vodu v poměru 1:1.