Někteří lidé mají tendenci šetřit neuvěřitelným způsobem, až se to mnohdy vymyká zdravému rozumu. Může se to projevit třeba tím, že omezují své základní životní potřeby, jen aby uspořili každý den alespoň pár korun. Takto chorobných jedinců se naštěstí v naší zemi tolik nevyskytuje, ale přece jen má spořivost kladný význam. Zvláště dnes, kdy jdou ceny energií a potravin prudce nahoru a neočekává se jejich výrazný pokles.

různé druhy ořechů

Nemusíte být jako Oldřich Nový ve filmu „Kristián“, abyste počítali každý haléř, s cílem jednou za měsíc prohýřit noc v baru Orient, stačí docela chytře uvažovat a kupříkladu nakupovat s rozumem.

ořechy a sušené ovoce

Zdravější potraviny mohou být levnější – nejen kvůli úsporám, ale i pro zdravější životní styl a z etických důvodů byste mohli omezit konzumaci masa a nahradit ji luštěninami. Ty spolu s obilovinami zcela maso nahradí a ještě jej předčí tím, že obsahují vlákninu, takže vlastně zabijete, jak se říká, „dvě mouchy jednou ranou“.

Nakupujte ve velkém v e-shopech – luštěniny, obilné vločky i celá obilná zrna můžete nakupovat s množstevními slevami a se slevou na dopravu a doma dlouhodobě skladovat i několik měsíců. Dovezou vám nákup přímo domů, pohodlně jej vybalíte z krabic, uložíte do zipových sáčků, a to vše s dobrým pocitem, že jste ušetřili a máte doma pod střechou něco zdravějšího, než je „masitá flákota“.

Zkuste to s oříšky a semínky – to samé se týká i ořechů a olejnatých semínek. Také je můžete koupit ve větším balení, pouze je skladování omezeno na kratší dobu kvůli nebezpečí žluknutí tuku. Nemusíte se však obávat, že by po týdnu všechny ořechy žlukly, většina druhů vám doma vydrží v perfektním stavu třeba i půl roku.

A co sušené ovoce – některé bývá bez přidaného cukru a konzervantů, jiné je sířené a s cukrem, některé ovoce se suší lyofilizací. Máte v tomto směru poměrně velký výběr na trhu a hlavně výhodu v tom, že si kdykoli můžete sušené ovoce přidávat do ovesných a jiných obilných kaší, můžete je jíst ve směsi s oříšky, anebo jen tak jako zdravé mlsání. Díky sušenému ovoci uloženému v zipových sáčcích klidně můžete odložit nezdravé oplatky, sušenky, čokolády a bonbóny.